//
you're reading...
Uncategorized

افشاگری‌های جدید در مورد شکاف در حکومت ایران

در دو روز اخیر نماینده رهبر جمهوری اسلامی در کاشان و جانشین نماینده او در سپاه از ابعاد شکاف در حکومت ایران پرده برداشته‌اند. ظاهرا دستگیری نزدیکان محمود احمدی‌نژاد به دستور مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای انجام شده است.

افشاگری در مورد جزییات اختلاف میان محمود احمدی‌نژاد  و نزدیکانش با جناحی از حکومت که پشت سر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای گردآمده‌اند وارد مرحله‌ی جدیدی شده است. مطابق تازه‌ترین اظهارات افرادی که نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی را در نهادهای مختلف بر عهده دارند، همچنان برخورد با محمود احمدی‌نژاد و رئیس دفتر او اسفندیاررحیم‌مشایی را به صلاح نمی‌داند.

ظاهرا علی خامنه‌ای امیدوار است با دستگیری اطرافیان احمدی‌نژاد رابطه‌ی او را با کسانی  که جریان انحرافی در دولت خوانده می‌شوند قطع کند، اما رئیس دولت دهم را تا دو سال دیگر بر سر کار نگه دارد.

بی‌اعتنایی احمدی‌نژاد به تذکر خامنه‌ای

مجتبی ذوالنور، جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران می‌گوید: «جریان انحرافی و برخی از شخصیت‌های رأس آن به‌شدت به رئیس‌جمهور گره خورده‌اند اما امیدواریم که این گره گسیخته شود.» رهبری این جریان به اسفندیار رحیم‌مشایی، نسبت داده می‌شود که ذوالنور چندی پیش او را «رئیس جمهور اصلی» ایران خواند.

خبرگزاری فارس صبح چهارشنبه (۱۱ خرداد) از قول ذوالنور نوشت، خامنه‌ای و تعدادی از مراجع تقلید «به صورت علنی و پنهانی درخصوص جریان انحرافی و شخص مشایی» به احمدی‌نژاد تذکر داده‌اند اما «هیچ یک از آن صحبت‌ها تاثیر گذار نبود.» عصر سه‌شنبه (۱۰ خرداد) پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه کاشان، عبدالنبی نمازی، که نمایندگی خامنه‌ای را نیز بر عهده دارد از قول او نوشت «رئیس دفتر رئیس جمهور مراکز قدرت نظام را در اختیار خودش گرفته.»

«علیه احمدی‌نژاد چیزی نگویید»

یه گزارش پایگاه اطلاع رسانی «سفیر ولایت» عبدالنبی نمازی در درس خارج فقه خود روایت می‌کند، فرمانده سپاه، محمد علی جعفری از خامنه‌ای خواسته دستور بازداشت رحیم‌مشایی را صادر کند تا «کل غائله حل شود.» نمازی گفته است، رهبر جمهوری اسلامی «ظاهراً هنوز به این نتیجه نرسیدند» اما دستور داده با دیگر نزدیکان احمدی‌نژاد به شدت برخورد شود.

به گفته‌ی امام جمعه کاشان، خامنه‌ای از سپاه خواسته «حساب رئیس جمهور را [از نزدیکانش] جدا کنند.» نمازی در بخش دیگری از سخنانش گفت علی خامنه‌ای در ملاقاتی با حضور سران سه قوه تاکید کرده «رئیس جمهور باید حفظ بشود … و به شخص ایشان در خطبه‌ها و سخنرانی‌ها چیزی گفته نشود.»

سپاه پاسداران ظهر امروز (۱۱ خرداد) با انتشار بیانیه‌ی کوتاهی سخنان نمازی در مورد درخواست جعفری را تکذیب کرد. به گزارش خبرگزاری فارس مسئول روابط عمومي سپاه در پايان این بیانه «از رسانه‌هایی كه از پرداختن به اين مطلب پرهيز كرده‌اند، قدردانی كرد.»

ناکامی در مخفی کردن قهر احمدی‌نژاد

دور تازه‌ی درگیری میان سران جمهوری اسلامی حدود یک ماه و نیم پیش با برکناری وزیر اطلاعات حیدر مصلحی توسط رئیس دولت و ابقای او با حکم علی خامنه‌ای آغاز شد. اصرار رهبر جمهوری اسلامی در بر سرکار ماندن مصلی به قهر و خانه‌نشینی ۱۱ روزه‌ی احمدی‌نژاد منجر شد. مجتبی ذوالنور و عبدالنبی نمازی در سخنان اخیر خود جزییات تازه‌ای از این ماجرا را افشا کرده‌اند.

به گفته‌ی ذوالنور، خامنه‌ای تلاش فراوانی کرد که تمرد احمدی‌نژاد مخفی بماند. به گزارش خبرگزاری فارس، او می‌گوید «نظام تمام تلاش خود را انجام داد که خانه نشینی رئیس جمهور به انظار عمومی کشیده نشود و لذا قهر وی مخفی شد و مسئولان با خویشتن داری اظهار نظر نکردند.»

هشدار در مورد «دلگیری سپاه و بسیج»

ظاهرا رهبر جمهوری اسلامی مایل نیست اختلافاتش با احمدی‌نژاد که همواره مورد حمایت او بوده آشکار شود. منتقدان، خامنه‌ای را متهم می‌کنند که زمینه‌ی تخلف و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را فراهم کرده است. گفته می‌شود نیروهای سپاه و بسیج در تغییر نتایج اعلام شده‌ی انتخابات نقش اصلی را بر عهده داشته‌اند.

جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه تلویحا نقش نظامیان را در انتخابات تایید کرده و می‌گوید «ممکن است در انتخابات و فضایی از جامعه سپاه موضعی داشته باشد که برخی جریان‌های سیاسی نیز به آن اعتقاد دارند.» او در عین حال هشدار می‌دهد «سپاه با کسی عهد اخوت نبسته است.» ذوالنور خاطر نشان می‌کند اگر «احمدی‌نژاد نسبت به جریان انحرافی دلبستگی و تعلق داشته باشد و آن را همچنان حفظ کند» نیروهای سپاه و بسیج نیز «از او دلگیر می‌شوند.»

«جریان انحرافی در حال توسعه است»

امام جمعه کاشان و نماینده خامنه‌ای نیز در سخنان خود در مورد نقش عوامل بیرونی در انتخابات، با اشاره به نزدیکان احمدی‌نژاد گفت «اشتباه اینها و شخص رئیس جمهور این است که فکر می کنند آراء ۲۴ میلیونی مال خودشان است.» او همچنین از برنامه‌ی رحیم‌مشایی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده سخن گفته است.

محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشاییمحمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی

به گفته‌ی عبدالنبی نمازی، رحیم‌مشایی در نشستی در مورد احتمال رد صلاحیت شدنش توسط شورای نگهبان گفته است تا دو سال دیگر نه دبیر شورا، احمد جنتی وجود دارد نه علی خامنه‌ای. او می‌گوید «حالا نمی‌دانیم در ارتباط با جن، این چیزها را فهمیده‌اند یا چیز دیگری است.»

به گفته‌ی مجتبی ذوالنور «جریان انحرافی در کوتاه مدت به دلیل دست داشتن در قدرت و ثروت‌، استفاده فسادگونه و غیر قانونی از اقتصاد کشور و تقویت تفکر انحرافی، در حال توسعه است.»

آماده کردن مردم برای برخورد احتمالی

مطابق اظهارات نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی برنامه‌ی کنونی حکومت کنار گذاشتن مرحله به مرحله‌ی اطرافیان احمدی‌نژاد با حفظ خود اوست. ذوالنور می‌گوید «تلاش همه دلسوزان باید این باشد که احمدی‌نژاد از جریان انحراف جدا شود.»

به نظر می‌رسد حامیان خامنه‌ای درصدند افکار عمومی را نیز آماده‌ی شدت گرفتن برخوردها با تیم احمدی‌نژاد کنند. امام جمعه کاشان در دیدار با طلاب و روحانیان این شهر گفته است «من خواستم که آقایان در جریان امور باشند. بدون این که اسمی از رئیس جمهور برده شود این جریان انحرافی را برای مردم روشن کنید که اگر قرار شد در آینده برخوردی صورت بگیرد مردم کاملاً توجیه باشند.»

روابط عمومی سپاه در بیانیه‌ی کوتاه خود تنها درخواست جعفری برای دستور بازداشت رحیم‌مشایی را تکذیب کرده و به دیگر اظهارات امام جمعه کاشان اشاره‌ای نمی‌کند.

BK/SJ

About arianzolfaghari

I am journalist/Photograph from Iran.

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

آرشیو اخبار روز لطفا روی تاریخ روز کلیک کنید

ژوئن 2011
د س چ پ ج ش ی
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آمار بینندگان وب نوشت

  • 321,433 آمار کل بازدیدکنندهاتا این لحظه

مصاحبه آرین میرذوالفقاری با تلويزيون زندانيان سياسى- ويژه اول مى و كارگران زندانى- ٢۸اوريل ٢٠١٣

آرین میرذوالفقاری: تنها به آزادی وطنم می اندیشم .

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 5,072 مشترک دیگر بپیوندید

آرین میرذوالفقاری :سه شنبه های اعتراضی در مقابل سفارت ننگین جمهوری اسلامی در استکهلم

آتش زدن عکس خامنه ای و خمینی استکهلم توسط مخالفین جمهوری اسلامی جمعه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

آرین میرذوالفقاری : مراسم باشکوه روز جهانی کارگر ، یک مای ، سوئد 2013

مصاحبه آرین میر ذو لفقاری با مردم تی وی

تظاهرات جهانی جهت آزادی زندانیان سیاسی 5 نوامبر 2011

به فیس بوک من خوش امدید

لطفا از فیس بوک من دیدن فرمائید

صفحه تویتر من

ما را در تویتر دنبال کنید

یوتیوب من دیدن فرمائید

اخرین خبرهای ایران

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: