//
you're reading...
Uncategorized

امان از این دستمال بدستان رژیم :خبرگان خواستار محدود بودن دوره رهبری بودند، عده ای مانع شدند

تلویزیون رسا، قسمت دوم از یک گفت و گوی منتشر نشده با مهدی کروبی را پخش کرد.
به گزارش ندای سبز آزادی، این گفت و گو پیش از حصر کروبی ضبط شده است و آقای کروبی در قسمت دوم این گفت و گو، برای اولین بار نکات جالب توجهی از چگونگی به رهبری رسیدن آیت الله خامنه ای را مطرح کرده است.

در قسمت اول این گفت و گو که هفته پیش پخش شد، دبیرکل حزب اعتماد ملی، جمهوری اسلامی را در سه مقطع پیش از تشکیل، از پیروزی تا رحلت امام و از رحلت امام تا کنون مورد بررسی قرار داد و گفت، «برای من مقطع سوم از همه مهم تر است زیرا انحرافاتی در این مقطع رخ داده که منجر به اتفاقات این چند سال شده و عده زیادی از نیروهای اصیل انقلاب حذف شده اند.» او همچنین جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را به عنوان کانون اقتدارگرایی معرفی کرد.

اما در گفت و گوی امشب، کروبی به مقطع رحلت امام و وقایع پس از آن پرداخت.
کروبی از دست هایی سخن گفت که مانع از انتخاب شورای رهبری به جای شخص شدند و کلمه مطلقه را نیز به عنوان ولی فقیه افزودند.

رحلت امام سرآغاز حوادث جدید

کروبی با اشاره به اینکه آیت الله خمینی پیش از رحلت موارد مشخصی را برای اصلاح قانون اساسی مشخص کرد، گفت: در جلسه شورای بازنگری قانون اساسی در حال بحث بودیم که خبر دادند حال امام مساعد نیست و بیایید. رفتیم دیدیم امام در حالت کما قرار دارد و با استفاده از تجهیزات پزشکی تنفس می کند. دکتر فاضل آمد و گفت وضعیت امام تمام است و این حالت هفت – هشت ساعت دوام دارد ولی برگشتی ندارد. پس از اظهارات دکتر فاضل، آقایون به این فکر افتادن که باید از خبرگان دعوت کنند که بیایند. به همین منظور آیت الله طاهری {عضو وقت هیات رییسه مجلس خبرگان} با خبرگان تماس گرفت و از نمایندگان خواست به سمت تهران حرکت کنند.

کروبی می گوید پس از اظهارات پزشک امام، برخی اعضای خبرگان، در همان ساختمان بلافاصله تشکیل جلسه دادند. من عضو خبرگان نبودم اما وارد اتاق شدم دیدم آقایان مشکینی، اردبیلی، خامنه ای، هاشمی، مومن و کاشانی در حال مذاکره هستند. آقای هاشمی من را دید و گفت بیا شما هم بنشین و منم نشستم.

به گفته کروبی در آن جلسه سخن از هیچ فردی به عنوان جانشین مطرح نشد و افراد خواستار تشکیل شورای رهبری بودند. حتی هاشمی رفسنجانی می گفت اگر سه نفر برای شورای رهبری مدنظر هستند آقایان مشکینی، موسوی اردبیلی و خامنه ای را پیشنهاد می دهم اما اگر میخواهید پنج نفر شورا را تشکیل دهند، آقایان جنتی و جوادی آملی را هم اضافه کنید.

طرح نام آیت الله منتظری فضا را تغییر داد

کروبی افزود، یکی از اعضای آن جلسه که من نمی خواهم نامش را ذکر کنم آیت الله منتظری را هم اضافه کرد و پیشنهاد داد. این شخص می گفت، امام با رهبر شدن آقای منتظری به شکل فردی مخالفت کردند نه با حضور ایشان در شورای رهبری. اما برخی افراد همان جا مخالفت کردند و بحث آقای منتظری مسکوت ماند.

می خواستند رحلت امام را پنهان کنند

کروبی در ادامه از برخی تلاش ها برای پنهان کردن فوت آیت الله خمینی از دید مردم خبر داد و گفت، زمانی که تیم پزشکی شروع به گریه کردند، حاج احمد آقا رفت داخل و سپس بیرون آمد و گفت تمام شد. یکی از آقایان همانجا پیشنهاد داد که رحلت امام اعلام نشود و صرفا بگوییم حالشان خوب نیست و از مردم بخواهیم در مساجد جمع شوند و دعا کنند. اما احمد اقا مخالفت کرد و خواست صادقانه خبر فوت امام صادقانه اعلام شود زیرا خوب نیست در شرایطی که ما می دانیم امام رحلت کرده از مردم بخواهیم به مساجد بروند و برای سلامتی او دعا کنند.
یک هفته ای که همه چیز را تغییر داد

کروبی افزود، یک هفته به حرمت امام جلسه خبرگان تعطیل شد اما هفته بعد که تشکیل جلسه داد ما دیدیم همان جریان {حذفی} که در مجلس، و شورای نگهبان متمرکز بود، فضای جدیدی را آغاز کرده اند و از لزوم ولایت پذیری سخن می گویند و خواستار مطلقه شدن اختیارات ولایت فقیه می شوند. فضا فضای دیگری شد. بحث می کردند که چه اختیاراتی را به اختیار رهبری اضافه کنند. کلمه مطلقه را نیز به ولایت اضافه کردند.

آیت الله خامنه ای خواستار اضافه شدن کلمه مطلقه بود

کروبی یادآور شد، در آن جلسه، آذری {قمی} درباره مطلقه بودن اختیار رهبری سخن گفت و میل سپاهیان به این موضوع را مطرح کرد. به گفته کروبی، آذری قمی در آن جلسه به نامه ای اشاره کرده که سردار افشار رییس وقت بسیج نیز در آن درخواست افزودن کلمه مطلقه به قانون اساسی را طرح کرده است.
کروبی افزود آقای خامنه ای نیز در جلسه شرکت کرد گفت اگر بحث مطلقه پیش از این مطرح نشده بود اشکالی نداشت اما حالا که گفته شده اجازه بدهید باشد.

کروبی سپس بار دیگر تاکید کرد همه این سخنان درحالی مطرح شده بود در زمان حیات امام اصلا مورد تایید نبوده است.

چه کسی مانع از محدود شدن دوره رهبری شد؟

کروبی در ادامه به نظر خبرگان برای محدود شدن دوره رهبری به ده سال اشاره کرد و گفت، خبرگان معتقد بودند امام شخصیت متفاوتی است زیرا بنیانگذار نظام بوده و سنش هم بالا بود. اما در حال حاضر باید دوره رهبری را محدود کرد. ده سال را تعیین کردند و رای هم آورد اما در نهایت منتفی شد.

کروبی با اشاره به بیانیه ای که آیت الله خزعلی در این باره صادر کرده می گوید عده ای در نهایت، مانع از رای گیری نهایی در این خصوص شدند
اگر امام موارد تغییر قانون اساسی را تعیین نکرده بود همه قانون را تغییر می دادند
کروبی با اشاره به اینکه امام موارد تغییر قانون اساسی را مشخص کرده بود، می گوید اگر موارد مشخص نشده بود همه را تغییر می دادند. حتی اگر امام گفته بود مثلا در موارد دیگر به من مراجعه کنید، بعد از امام این طیف به آقای خامنه ای مراجعه می کرد و همه قانون را به هم می ریخت. چون همان موقع هم می خواستند به عنوان مثال شوراها را حذف کنند.

شرط مرجعیت برای رهبری را حذف کردند

کروبی با اشاره به وجود شرط مرجعیت برای رهبری جمهوری اسلامی، گفت که در جلسه خبرگان آیت الله یزدی این بحث را شروع کرد که شرط مرجعیت حذف شود و این افراد می گفتند، اجتهاد برای ولی فقیه کافی است.

تغییر محل جلسات خبرگان حاوی پیام سیاسی بود
کروبی می گوید آن جلسه آخرین جلسه ای بود که خبرگان در آن مقطع زمانی در ساختمان مجلس شورای اسلامی تشکیل داد. زیرا بعد از آن رییس مجلس تغییر کرده بود و خبرگان نیز در حسینیه امام کنار دفتر آقای خامنه ای تشکیل جلسه داد.
کروبی این تغییر را حاوی پیام سیاسی دانست و گفت این جناح دیگران را نامحرم می دانست.

About arianzolfaghari

I am journalist/Photograph from Iran.

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

آرشیو اخبار روز لطفا روی تاریخ روز کلیک کنید

نوامبر 2011
د س چ پ ج ش ی
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

آمار بینندگان وب نوشت

  • 322,357 آمار کل بازدیدکنندهاتا این لحظه

مصاحبه آرین میرذوالفقاری با تلويزيون زندانيان سياسى- ويژه اول مى و كارگران زندانى- ٢۸اوريل ٢٠١٣

آرین میرذوالفقاری: تنها به آزادی وطنم می اندیشم .

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 5,072 مشترک دیگر بپیوندید

آرین میرذوالفقاری :سه شنبه های اعتراضی در مقابل سفارت ننگین جمهوری اسلامی در استکهلم

آتش زدن عکس خامنه ای و خمینی استکهلم توسط مخالفین جمهوری اسلامی جمعه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

آرین میرذوالفقاری : مراسم باشکوه روز جهانی کارگر ، یک مای ، سوئد 2013

مصاحبه آرین میر ذو لفقاری با مردم تی وی

تظاهرات جهانی جهت آزادی زندانیان سیاسی 5 نوامبر 2011

به فیس بوک من خوش امدید

لطفا از فیس بوک من دیدن فرمائید

صفحه تویتر من

ما را در تویتر دنبال کنید

یوتیوب من دیدن فرمائید

اخرین خبرهای ایران

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: