//
you're reading...
Uncategorized

ذخاير خزر به زودی صفر می شود

روزنامه مردمسالاری: روند کاهش توليد خاويار در درياي خزر در حالي اتفاق مي افتد که ميزان توليد اين محصول اکنون به پايين ترين حد خود رسيده و اين گونه با ارزش رو به انقراض قرار گرفته است.
به گزارش مهر، ميزان توليد خاويار در استان گلستان در 20 سال گذشته با کاهش چشمگيري روبرو بود و به حدود دو تن رسيده است. اين کاهش درحالي است که گلستان روزگاراني قطب توليد خاويار در خزر بود و اکنون استحصال خاويار در خزر به يک رويا تبديل شده است. صيد غيرمجاز، روند روبه رشد آلودگي ها سبب شد تا ميزان توليد خاويار در خزر رو به کاهش رود و کم کم از خاويار خزري چيزي در ذهن و خاطره ها باقي نخواهد ماند.
مديرکل شيلات گلستان گفت: در سال 70 توليدات خاويار استان 125 تن بوده است که امروز به کمتر از دو تن رسيده است و اين خط آخر توليدات خاويار است. علي اکبر پاسندي افزود: با کاهش خاويار در دريا مي خواهيم برند و جايگاه اول در توليد خاويار را در گلستان حفظ کنيم. مديرکل شيلات از کلنگ زني دو مزرعه ماهيان خاوياري در بندرگز با ظرفيت 615 تن خاويار، 95 تن گوشت خاويار خبر داد. وي بيان داشت: 35 ميليارد تومان تسهيلات بانکي به اين امر اختصاص داده شده است و در چهار سال آينده شاهد بهره برداري گوشت خاويار هستيم و در سال 91 نيز شاهد بهره برداري از خاويار اين مزارع پرورشي هستيم.
پاسندي در ادامه گفت: تا 25 سال آينده پيش بيني مي کنيم 500 تن گوشت خاويار و 300 تن خاويار را در استان توليد کنيم.
وي با بيان اينکه خليج گرگان بهترين و شاخص ترين مکان توليد ماهيان خاوياري کشور است، افزود: آماده استقبال از سرمايه گذاران اين بخش در استان هستيم. مديرکل شيلات گلستان گفت: قوانين و مقررات حاکم بر صيد غير مجاز بسياز ضعيف و مربوط به 50 سال قبل است.
علي اکبر پاسندي اظهار داشت: نگاه ما به دريا يک نگاه بخشي است اما بايد اين نگاه مثل ديگر انفال چون جنگل، کوه، درخت و غيره باشد.
وي افزود: همکاران ما در دريا همه تلاششان را مي کنند اما تلاششان سرابي بيش نيست چون شبکه هاي صيادي غيرمجاز همه موانع را پشت سر مي گذارند و زحمات را به باد فنا مي دهند.
وي بيان داشت: از طريق استانداري، نمايندگان مجلس و ديگر مقامات استان تلاش هايي در حال انجام است که ماهيان خاوياري در ليست صيد قاچاق معرفي شود که اگر انجام شود اتفاق موثري است. پاسندي تصريح کرد: آنچه امروز ما در بخش صيد غيرمجاز خاويار در دريا مي بينيم يک فاجعه است و اين موجود گرانسنگ دريايي نياز به حفاظت دارد، چون در ليست انقراض نسل قرار دارد. مديرکل شيلات گفت: در حال حاضر ماهيان خاويار غيرمجازي که عرضه مي شود، غيراستاندارد و غيربهداشتي و نارس نيز است و همه متولي اين بخش تنها شيلات نيست.
وي افزود: يک ماهي خاويار 13 تا 16 سال طول مي کشد تا به رسيدگي جنسي و مولد شدن برسد واگر اين سيکل به هم بخورد فاجعه اي در اين نسل رخ مي دهد. پاسندي بيان داشت: امروز شاهد حضور افراد غيرمسئول بسياري در دريا هستيم که ماهيان نارس و نرسيده را برداشت مي کنند و اجازه نمي دهند ماهيان به وزن مطلوب برسند.
وي با بيان اينکه در اين بخش نياز به فرهنگ سازي است، گفت: ما تا سال قبل صادرات ماهيان خاوياري را داشتيم اما در حال حاضر صيد تجاري ماهيان خاوياري ممنوع شده است.
مديرکل شيلات گلستان گفت: شيلات گلستان با داشتن سه مرکز تکثير و پرورش ماهيان خاوياري و استخواني با 60 درصد از تکثير و پرورش انواع بچه ماهيان خاوياري و30 درصد انواع بچه ماهيان استخواني مقام اول کشور را دارا است. پاسندي افزود: گلستان در حال حاضر در در توليد آبزيان گرمابي مقام چهارم کشور و در توليد خاويار مقام اول را دارد. وي افزود: در حال حاضر استان گلستان در بخش آبزي پروري در قالب شش تعاوني درسطح 6 هزار و 655 هکتار مزارع و منابع آبي، فعال است که سه تعاوني در بخش ماهيان گرمابي، دو تعاوني ماهيان سردابي و يک تعاوني در بخش ماهيان زينتي فعال هستند.
وي با بيان اينکه گلستان در توليد ماهيان زينتي مقام چهارم کشور را دارد و 9 درصد ماهيان زينتي کشور در گلستان توليد مي شود، افزود: سال گذشته 15هزار تن ماهي پرورشي در استان توليد شده است و حدود دو هزار تن ماهيان دريايي صيد شده است که انواع کفال، کپور، سفيد و کلمه را شامل مي شد.
پاسندي اظهارداشت: دو تن خاويار و36 تن گوشت ماهيان خاوياري نيز در سال گذشته استحصال و بهره برداري شد.
مدير کل شيلات گلستان افزود: امروز در سواحل 100 کيلومتري گلستان،21 تعاوني صيادي ماهيان استخواني با هزار و461 صياد مستقر هستند و از 15مهرماه با مجوز شيلات براي صيد به دريا وارد مي شوند. پاسندي گفت: مصرف ماهي به عنوان غذاي سلامتي در جامعه ما به صورت يک فرهنگ در نيامده است و سرانه مصرف ماهي در دنيا 16 کيلوگرم و در ايران 8.5 کيلوگرم است که اين سرانه در گلستان 7 کيلوگرم است.
وي تصريح کرد: ماهي در سبد غذايي اصلي مردم ما قرار نگرفته است در حالي که مي تواند مثل گوشت در همه غذاها قرار گيرد.
وي با بيان اينکه 40 درصد توليدات ماهي گلستان به خارج از استان فرستاده مي شود گفت: هم اکنون در گلستان چند رستوران دريايي افتتاح شده است و آموزش و اطلاع رساني نيز در اين زمينه توسط شيلات انجام مي شود و نگراني نيز براي مصرف ماهيان پرورشي وجود ندارد. به گزارش مهر، ارزيابي هايي که توسط متخصصين انستيتو ذخاير ماهيان صورت گرفته است ذخاير اين ماهيان تا سال 1404 به صفر مي رسد. همچنين به علت عمق و شوري بيشتر در حوزه جنوبي درياي خزر نسبت به ساير مناطق ماهيان خاوياري اين درياچه از کيفيت بالاتري برخوردارند.
بر اساس آمارها، در سال 1364، 305 تن خاويار در ايران برداشت مي شد اما پس از عواملي نظير فروپاشي شوري سابق، ورود آلاينده ها به درياچه خزر و از بين رفتن بستر طبيعي تخم ريزي ماهيان خاوياري، ذخاير ماهيان در خطر کاهش قرار گرفت به طوريکه اين ميزان هم اکنون به سه تن رسيده است.

About arianzolfaghari

I am journalist/Photograph from Iran.

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

آرشیو اخبار روز لطفا روی تاریخ روز کلیک کنید

فوریه 2012
د س چ پ ج ش ی
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

آمار بینندگان وب نوشت

  • 321,894 آمار کل بازدیدکنندهاتا این لحظه

مصاحبه آرین میرذوالفقاری با تلويزيون زندانيان سياسى- ويژه اول مى و كارگران زندانى- ٢۸اوريل ٢٠١٣

آرین میرذوالفقاری: تنها به آزادی وطنم می اندیشم .

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 5,072 مشترک دیگر بپیوندید

آرین میرذوالفقاری :سه شنبه های اعتراضی در مقابل سفارت ننگین جمهوری اسلامی در استکهلم

آتش زدن عکس خامنه ای و خمینی استکهلم توسط مخالفین جمهوری اسلامی جمعه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

آرین میرذوالفقاری : مراسم باشکوه روز جهانی کارگر ، یک مای ، سوئد 2013

مصاحبه آرین میر ذو لفقاری با مردم تی وی

تظاهرات جهانی جهت آزادی زندانیان سیاسی 5 نوامبر 2011

به فیس بوک من خوش امدید

لطفا از فیس بوک من دیدن فرمائید

صفحه تویتر من

ما را در تویتر دنبال کنید

یوتیوب من دیدن فرمائید

اخرین خبرهای ایران

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: