//
you're reading...
Uncategorized

شرایط اسفبار زندانیان سیاسی در زندان متی کلای بابل

دانشجونیوز: میلاد حسینی کشتان، دبیر فرهنگی سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران برای اجرای حکم 6 ماه زندان و 15 ضربه شلاق برای بار دوم به دایره ی اجرای احکام دادسرای عمومی شهرستان بابلسر فرا خوانده شد. این احضاریه که دومین احضاریه ی او در چند ماه اخیر است، هفته ی گذشته توسط نیروی انتظامی شهرستان بجنورد به دست خانواده اش رسید. او اولین احضاریه ی خود را آذرماه سال جاری، از طریق دانشگاه مازندران دریافت کرد.مازیار یزدانی، رحمان یعقوبی و علی عباسی دیگر دانشجویان این دانشگاه اند که پس از دریافت احضاریه از طریق دانشگاه مازندران، بازداشت شده و برای اجرای این حکم به زندان متی کلای بابل منتقل شدند. در این زمینه گفتگویی با این عضو سابق شورای عمومی تحکیم وحدت داشتیم:

• مطلع شده ایم که حکم 6 ماه زندان و 15 ضربه شلاق شما که مربوط به حوادث پس از انتخابات بوده است، پس از 2 سال به اجرا در آمده است. شما چه زمان و چگونه از اجرایی شدن حکمتان مطلع شدید؟

• من بار اول سه ماه پیش و از طریق دوستم مازیار یزدانی از اجرایی شدن حکممان مطلع شدم. او به من اطلاع داد که از طریق دانشگاه احضاریه ای به دادسرای عمومی بابلسر به دست او رسیده است که در آن خبر از اجرایی شدن حکممان داده اند. حکم 6 ماه حبس و 15 ضربه شلاقی که در دادگاهی بعد از انتخابات 88 و به صورت فله ای برای من، مازیار یزدانی و چند تن دیگر از دوستانمان از جمله رحمان یعقوبی و علی عباسی صادر شده بود. چند روز بعد رحمان یعقوبی و علی عباسی در پی این احضاریه به دادسرای عمومی بابلسر مراجعه کردند و همان جا بازداشت شده و مستقیما به زندان متی کلای بابل برای گذراندن دوران حبسشان فرستاده شدند. مازیار یزدانی نیز به فاصله ی چند روز بازداشت و به زندان متی کلا منتقل شد. دومین احضاریه ی من هفته ی گذشته و از طریق نیروی انتظامی شهرستان بجنورد به دست خانواده ام رسید.

• به نظر شما چرا این حکم با توجه به اینکه بیش از یک سال از صدور آن می گذرد حالا به اجرا در آمده است؟

• این حکم زندان و شلاق تعزیری در دادگاه بدوی صادر شد. حکم دادگاه تجدید نظر هیچگاه به دست من و دوستانم نرسید. اما همان زمان از سوی دایره ی اجرای احکام دادسرای عمومی بابلسر به ما اعلام شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر شکسته شده و به حالت تعلیق در آمده است، اما تا به امروز حکم بیش از نیمی از ما به اجرا در آمده است. به نظر من دادستانی بابلسر در اجرای این احکام کاملا به صورت سلیقه ای عمل می کند و سابقه ی اجرای احکام کیفری دانشجویان دانشگاه مازندران نشان می دهد که از این احکام به مثابه اهرم فشاری برای ایجاد محدودیت و کنترل فعالین دانشجویی این دانشگاه استفاده می شود.

• آیا از وضعیت دوستانتان در زندان متی کلای بابل مطلع هستید؟ شرایط نگهداری آنها در زندان چگونه است؟

• بله، خوشبختانه مازیار یزدانی، رحمان یعقوبی و علی عباسی در چند روز اخیر با عفو مشروط آزاد شدند. این دوستان در طول دوران محکومیتشان در زندان متی کلا مصائب زیادی را متحمل شدند. متاسفانه هنوز دیگرانی همچون علیرضا فلاحتی و آریا آرام نژاد شرایط سختی در این زندان دارند. مازیار یزدانی چندین روز از این دوران محکومیتش را در سلول انفرادی و در اعتصاب غذا بسر برد و چندین هفته به همراه دیگر دوستانم در بند سارقین و مجرمین جنایی نگهداری شدند. با توجه به تجربه ی شخصی ام در دوران بازداشتم در این زندان و تجربیات تلخ دیگر زندانیان سیاسی همچون اشکان ذهابیان، نیما نحوی، محسن برزگر و ایمان صدیقی، شرایط نگهداری زندانیان سیاسی در زندان متی کلای بابل اسف بار است. در این زندان بارها آزار و اذیت و در مواردی ضرب و شتم زندانیان سیاسی از سوی برخی از زندانیان و مجرمین خطرناک اتفاق افتاده است و مسئولین زندان متی کلا نه تنها هیچگونه تمهیدی برای حل این مشکل اتخاذ نکرده اند بلکه با فرستادن زندانیان سیاسی به بند مجرمین خطرناک شرایط وقوع چنین رویدادهای ناگواری را تسهیل نموده اند. حبس های انفرادی بلند مدت نیز تنها پاسخ مسئولین این زندان است به درخواست های مشروع زندانیان سیاسی برای احقاق حقوقشان. حتی اعتصاب غذای افرادی همچون اشکان ذهابیان، مازیار یزدانی و نیما نحوی که در اعتراض به احکام ناعادلانه ی دادگاه و شرایط نامناسب زندان صورت گرفته بود با واکنش شدیدی از سوی رئیس زندان متی کلای بابل همراه شده و حبس های انفرادی بلند مدتی را برای آنان به دنبال داشت. فشار روانی بر فعالین دانشجویی و سیاسی در زندان متی کلای بابل به حدی است که در مواردی (همچون اشکان ذهابیان) منجر به بیماری های عصبی و لکنت زبان در زندان شده است. ایجاد قوانین خودساخته همچون نماز اجباری (چندین ساعت در شبانه روز) بی شباهت به احکام زندان با اعمال شاقه نیست. به واقع رفتار و اقدامات غیر قانونی و خودسرانه ی مسئولین زندان بابل و مشخصا رئیس این زندان، آقای بابازاده، مشخصه ی زندان متی کلا است. نمونه ی اخیر از این دست اقدامات در زندان متی کلا، درخواست شناسنامه ی زندانیان از خانواده ی آنان پیش از انتخابات مجلس بود.

• گفتید که احکام شما و دوستانتان اولین بار از طریق دانشگاه به شما ابلاغ شد. آیا این حکم بر وضعیت تحصیلی شما و دوستانتان تاثیری گذاشته است؟

• هنوز نمی توان پاسخی قطعی به این پرسش داد. من تمام واحد های درسی ام را گذرانده ام و در انتظار اخذ مدرک کارشناسی ام هستم. دانشگاه به لحاظ قانونی نمی تواند برای ما، منع و محرومیت تحصیلی ایجاد کند. اما مسئولین دانشگاه مازندران، با توجه به سابقه ای که از آنان سراغ داریم، همواره چنین شرایطی را بهانه ای قرار داده اند تا برای فعالین دانشجویی موانع تحصیلی ایجاد کنند. در میان این دوستان من، هستند کسانی که هنگام بازداشت ترم آخر تحصیلی خود را می گذراندند و پس از آزادی از زندان، با توجه به پر شدن سنوات تحصیلی شان، ممکن است نتوانند فارغ التحصیل شوند.

About arianzolfaghari

I am journalist/Photograph from Iran.

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

آرشیو اخبار روز لطفا روی تاریخ روز کلیک کنید

آمار بینندگان وب نوشت

  • 322,254 آمار کل بازدیدکنندهاتا این لحظه

مصاحبه آرین میرذوالفقاری با تلويزيون زندانيان سياسى- ويژه اول مى و كارگران زندانى- ٢۸اوريل ٢٠١٣

آرین میرذوالفقاری: تنها به آزادی وطنم می اندیشم .

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 5,072 مشترک دیگر بپیوندید

آرین میرذوالفقاری :سه شنبه های اعتراضی در مقابل سفارت ننگین جمهوری اسلامی در استکهلم

آتش زدن عکس خامنه ای و خمینی استکهلم توسط مخالفین جمهوری اسلامی جمعه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

آرین میرذوالفقاری : مراسم باشکوه روز جهانی کارگر ، یک مای ، سوئد 2013

مصاحبه آرین میر ذو لفقاری با مردم تی وی

تظاهرات جهانی جهت آزادی زندانیان سیاسی 5 نوامبر 2011

به فیس بوک من خوش امدید

لطفا از فیس بوک من دیدن فرمائید

صفحه تویتر من

ما را در تویتر دنبال کنید

یوتیوب من دیدن فرمائید

اخرین خبرهای ایران

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: