//
you're reading...
Uncategorized

وضعیت بازداشت شدگان پرونده امام نقی : گروگان گیری و تهدید به اعدام

روز آنلاین ، فرشته قاصی : «توهین به مقدسات» اتهامی است که طی دو ماه گذشته به دهها تن از کاربران فیس بوک، در بندهای امنیتی زندان اوین تفهیم شده است.

بازداشت شدگانی که منتسب به فعالیت در صفحه فیس بوکی «کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان» شده اند و در حالی بیش از دو ماه است در زندان به سر می برند تاکنون هیچ دادگاهی برای رسیدگی به وضعیت آنها تشکیل نشده است. این در حالیست که اکثر بازداشت شدگان به گفته خانواده ها و دوستان شان فعالیت خاصی در صفحه مذکور نداشته اند.

بازداشت ها از اوایل خرداد ماه آغاز شده اما هنوز دقیقا تعداد بازداشت شدگان، به دلیل تحت فشار بودن خانواده ها و عدم اطلاع رسانی از سوی آنها مشخص نیست. این خانواده ها حتی از اعلام نام اعضای بازداشت شده خانواده خود نیز پرهیز میکنند.

خانواده یکی از این بازداشت شدگان به «روز» میگوید که قرار بازداشت فرزندش و سایرین برای دو ماه دیگر تمدید شده است.

او می افزاید که پرونده این افراد در دادسرای مستقر در زندان اوین است و در پاسخ به پی گیری های خانواده ها به آنها گفته شده اتهام فرزندانشان «توهین به مقدسات» است.

او مایل به درج نام فرزند بازداشت شده خود نیست و میگوید: به ما گفته اند مصاحبه نکنیم، اصلا پی گیری نکنیم، هر موقع لازم باشد خودشان خبرمان خواهند کرد.

به خانواده های بازداشت شدگان گفته شده در صورت اطلاع رسانی و مصاحبه، فرزندانشان اعدام خواهند شد.

گروگانگیری اعضای خانواده و تحت فشار قرار دادن آنها برای مجبور کردن فرد بازداشت شده به اعتراف علیه خود و دوستان اش طی دو ماه گذشته بر ترس این خانواده ها از هرگونه اطلاع رسانی افزوده است.

یاشار خامنه، یکی از کاربران فیس بوک یکی از افرادیست که در ارتباط با همین پرونده، پدرش به گروگان گرفته شده است. او تنها کسی است که در این زمینه به اطلاع رسانی اقدام کرده و سایر خانواده ها حاضر به اطلاع رسانی نشده اند.

براساس گزارش های رسیده به «روز» ماموران در جریان بازداشت این افراد در صورت نبودن آنها در محل، اقدام به بازداشت اعضای خانواده شان کرده اند تا آنها به ناچار خود را معرفی کنند. یکی از افرادی که در حال حاضر در بازداشت به سر می برد ابتدا مادر، خواهر و پدرش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند و پس از آنکه او خود را معرفی کرد اعضای خانواده اش آزاد شدند.

یکی از اعضای یکی از این خانواده ها به «روز» میگوید: بیش از ۸ نفر بودند که آمدند به شدت هم مذهبی بودند چون به هیچ عنوان توی صورت ما نگاه نمی کردند و وقتی با ما هم حرف میزدند سرشان کاملا پایین بود. بعد هم از وقتی بازداشت کرده و برده اند تنها در اعیاد مذهبی اجازه تماس تلفنی یا ملاقات در حضور بازجو داده اند؛ الان هم که کاملا بی خبریم.

همه اینها در حالی ست که تاکنون هیچ یک از دستگاههای امنیتی و قضایی در زمینه این بازداشت ها و وضعیت بازداشت شدگان توضیحی نداده اند.

پیج تعطیل نمی شود 

صفحات فیس بوک افرادی که منتسب به فعالیت در صفحه فیس بوکی «کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان» بوده و بازداشت شده اند در اختیار مامورین قرار گرفته، به صفحاتی در حمایت از امام دهم شیعیان تبدیل شده. «جانم فدای حضرت هادی» جمله ایست که با خط نستعلیق به جای عکس پروفایل صاحبان این صفحات فیس بوکی نقش بسته.

ادمین صفحه فیس بوکی «کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان» در این زمینه به «روز» میگوید: حداقل ۴ پروفایل به این حالت در آمده و تعدادی پیج که مطمئن نیستم متعلق به چند پروفایل بوده است. اینطور است که هر پروفایل می‌تواند تعداد نا‌محدودی پیج داشته باشد و اگر کسی این پروفایل را تصاحب کند، می‌تواند تمام آن پیج‌ها را نیز در اختیار داشته باشد. مثلا یکی از دوستان ۳ پیج داشت که هر سه پیج اکنون وضعیتی مشابه دارند.

صفحه مورد بحث همچنان با بیش از ۲۲ هزارو ۵۰۰ کاربر فعال است و در حالیکه گفته می شود هرگونه تغییر در وضعیت بازداشت شدگان از سوی نیروهای امنیتی منوط به بسته و غیر فعال شدن این صفحه است ادمین این صفحه میگوید: این خواسته را از طریق یاشار خامنه نیز مطرح کردند ولی آنها بسته شدن پیج را نخواستند. آنها پروفایل و پسوردی که این پیج را با آن مدیریت می کنم می خواهند. اگر این اطلاعات را به آنها بدهم، بجای چند نفر، جان صدها نفر به خطر خواهد افتاد چرا که آنها خوب می دانند هر لحظه که اراده کنم دوباره می توانم پیج را باز کنم.
او می افزاید: هیچ تضمینی وجود ندارد که با بسته شدن موقت پیج، آنها عزیزانمان را آزاد کنند. سناریوی احتمالی این است که پس از بسته شدن پیج از آنها اعتراف تلویزیونی بگیرند تا آنها به ارتباط با صهیونیست ها اعتراف کنند و وزارت اطلاعات هم بسته شدن پیج را کار ارتش سایبری جمهوری اسلامی اعلام خواهد کرد و در نهایت هم شاهد اعدام عزیزانمان خواهیم بود. از رژیمی که دست به گروگانگیری بی شرمانه می زند و پدری را برای بازداشت پسر گروگان می گیرد، هیچ تضمینی نمی توان پذیرفت.

یک خواننده زیر زمینی هم در میان بازداشت شدگان است؛ خواننده ای که یکی از پرمخاطب ترین آهنگ ها و ترانه های مربوط به جنبش سبز منتسب به اوست. همزمان یک آهنگ درباره امام دهم شیعیان نیز به او منتسب شده است. ادمین صفحه «یادآوری امام نقی به شیعیان» با تایید خبر بازداشت این خواننده می گوید: اوبا اسم مستعار فعال بود و متاسفانه کینه بدی از او به خاطر همان ترانه جنبش سبز دارند.

او می افزاید: دقیقا اطلاعی ندارم که چه تعداد بازداشت شده اند ولی از دستگیر شدن حداقل سه نفر اطلاع دارم علاوه بر گروگان گرفته شدن آقای عباس خامنه پدر یاشار خامنه که هیچ فعالیتی در پیج نداشتند و فقط بدلیل فعالیت پسرشان ربوده شدند.البته یکی دیگر از کسانی که پس از دستگیری ها ناپدید شده به احتمال زیاد نفوذی حکومت و عامل اصلی دستگیری آن سه نفر بوده.

به گفته او «امکان رسانه ای کردن اسامی واقعی افزاد بازداشت شده مقدور نیست» چون «اگر آزاد شوند، ممکن است بوسیله تندروهای شیعه کشته شوند. من بارها و بارها و به احتمالات مختلف اندیشیده ام ولی راهی که اکنون در آن هستیم، تنها گزینه پیش روست. باز هم می گویم تا وقتی که این پیج فعال است دوستانمان را نمی توانند اعدام کنند یا از آنها اعتراف تلویزیونی بگیرند چرا که از آنها سئوال خواهد شد چرا اینها را گرفته اید وقتی که پیج با قدرت به کار خود ادامه می دهد. برای همین من به شخصه فعالیتی مضاعف می کنم که پیج از روزهای قبل از دستگیری این افراد هم قویتر بچشم بیاید تانتوانند آنها را بجرم عوامل اصلی پیج محاکمه کنند».

او از صفحه فیس بوکی شان به عنوان جنبشی آزادیخواهانه یاد میکند. می پرسم برخی معتقدند صفحه شما توهین به اعتقادات مذهبی شیعیان است نه جنبشی آزادیخواهانه.

پاسخ میدهد: اگر دقت کنید ما با جهل و خرافاتی که در مذهب (مذاهب) هست مبارزه می کنیم تا آزادی بدست آوریم. مثلا اگر فرد دینداری به مسلمان بودن بادمجان (حدیث از محمد رسول الله) ایمان داشته باشد و ما به آن بخندیم، آیا به آن شخص توهین کرده ایم؟ اگر اعتقاداتی خنده دار وجود داشته باشد و عده ای به آن بخندند آیا آن جمع شاد به عقاید آن گروه توهین کرده اند؟ برطبق اصل آزادی بیان، توهین به شخص با طنز گفتن در مورد عقاید متفاوت است. اولی ممنوع و قابل پیگرد ولی دومی آزاد و حق مسلم هر انسانی است.

او می افزاید: ما نه مسجدی داریم که از مناره های آن با بلندگوهای کر کننده آزادی دگراندیشان را سلب کنیم و نه صدا و سیمایی داریم که در تمام مدت شبانه روز به شعور دگراندیشان توهین کنیم. نه روزنامه و نه مجله ای داریم و نه حکومتی که با آن آزادی دگر اندیشان را سلب کنیم. نه قتلهای زنجیره ای برای کشتن دگراندیشان راه می اندازیم و نه بر پشت بیگناهان بدلیل عقایدشان تازیانه می زنیم. نه قبرستان بهائیان را با بولدوزر خراب می کنیم و نه کتابهای مقدس مسیحیان را می سوزانیم. نه به زنان نجیب وطنمان بجرم بد حجابی حمله می کنیم و نه شخصی را بدلیل نوشیدن آب یا کشیدن سیگار در خیابان در ماه رمضان حبس می کنیم. کتاب مقدس ما دگراندیشان را حیوان خطاب نمی کند و دستور به سلاخی آنها نمی دهد. ما فقط یک پیج فیسبوکی داریم برای کسانی که دوست دارند بیایند و به باورهای مسخره و خرافات و جهالتی که بر جامعه بوسیله دین فروشان تسلط پیدا کرده بخندند تا ابر جهالت را از آسمان کشورمان بکنار زده تا بتوانند یکبار دیگر از تلالوی خورشید آزادی، روح محبوسشان را گرم کنند.

سرنوشت پدر یاشار خامنه

یاشار خامنه، دانشجوی یکی از دانشگاههای هلند است.به گفته او، پدرش در ارتباط با همین پرونده به گروگان گرفته شده است. او با انتشار نامه ای اعلام کرده بود که «از روزی که «کمپين يادآوری امام نقی به شيعيان» شروع به کار کرد به همراه بسياری از جوانان ايرانی به طنز نويسی برای به چالش کشيدن مسائل خرافی مشغول هستم. امروز که اين نامه را می نويسم پدرم گروگان وزارت اطلاعات است. چرا که نه وکيل دارد، نه پرونده ای تشکيل شده و نه اينکه حق ملاقات با خانواده را دارد. تنها جرمش اين است که پدر من است».

آقای خامنه اکنون به «روز» میگوید که پدرش همچنان گروگان است و تاکنون آزاد نشده. او توضیح میدهد: هیچ خبری ندارم. ارتباطم با خانواده ام کاملا قطع شده و تنها خبری که دارم این است که پدرم همچنان در زندان است. مادر و خواهرم با اقدامات و فعالیت های من مخالف بودند و هر بار که تماس میگرفتم به شدت مرا سرزنش میکردند از سوی دیگر آنها به شدت تحت فشار نیروهای امنیتی بودند و به واسطه آنها پیام های تهدید آمیز نیروهای امنیتی به من می رسید در نتیجه ناچار به قطع ارتباط با آنها شدم. تنها مساله ای که برایم مهم است آزادی پدرم است که تاکنون اتفاق نیفتاده.

از او می پرسم اکنون شما برای آزادی پدرتان چه خواهید کرد؟ می گوید: تنها راهی که به نظرم می رسد اطلاع رسانی است که تاکنون در سطح گسترده ای انجام داده ام. در حال حاضر هم با برخی نهادهای حقوق بشری در تماس هستم که از طریق آنها پی گیری شود.

او می افزاید: با همه اطلاع رسانی هایی که صورت گرفته تاکنون هیچ واکنشی از سوی دستگاههای امنیتی ندیده ایم و هیچ واکنش رسمی نشان نداده اند. من امیدوارم قضیه از این حالت غیر رسمی و بی خبری خارج شود و به مسیر قانونی خود برسد.

آقای خامنه درباره بازداشت افراد دیگر در ارتباط با کمپین مورد نظر نیز میگوید: از وقتی پدرم بازداشت شد یکسری از اعضای فعال آن کمپین هم ناپدید شدند و تاکنون هیچ خبری از آنها نیست.

یاشار خامنه در نامه اش نوشته بود:

«چند روز پس از دستگيری پدر، مادرم با من تماس گرفت و گريه کنان و شيون کنان گفت که می خواهند پدرت را اعدام کنند و سپس خواهرم گفت که بر اساس خواسته وزارت اطلاعات، بايد از خودت فيلم بگيری و ابراز ندامت کنی و برای آنها بفرستی. من نيز به خاطر خانواده ام تن به چنين خواسته ای دادم، اما مامورين وزارت اطلاعات علی رغم اينکه به خواسته آنها تن در دادم، پدرم را رها نکردند. حتی دريغ از سر سوزنی کاهش فشار بر روی خانواده من! در آخرين تماسی که با مادرم داشتم مطلع شدم که او را هم تهديد به دستگيری کرده اند و گفته اند خودش را هم به زودی پيدا می کنيم و به سزای اعمالش می رسانيم».

او در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر نیز گفته بود که پدرم درتماس تلفنی با گریه گفت اگر اطلاعاتی را که مامورین امنیتی می خواهند ندهی مرا اعدام می کنند.

About arianzolfaghari

I am journalist/Photograph from Iran.

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

آرشیو اخبار روز لطفا روی تاریخ روز کلیک کنید

ژوئیه 2012
د س چ پ ج ش ی
« ژوئن   اوت »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

آمار بینندگان وب نوشت

  • 320,786 آمار کل بازدیدکنندهاتا این لحظه

مصاحبه آرین میرذوالفقاری با تلويزيون زندانيان سياسى- ويژه اول مى و كارگران زندانى- ٢۸اوريل ٢٠١٣

آرین میرذوالفقاری: تنها به آزادی وطنم می اندیشم .

برای مشترک شدن در این وب‌نوشت از راه رایانامه و دریافت آگاه‌سازی درباره‌ی نوشته‌های تازه، رایانشانی خود را وارد نمایید.

به 5,073 مشترک دیگر بپیوندید

آرین میرذوالفقاری :سه شنبه های اعتراضی در مقابل سفارت ننگین جمهوری اسلامی در استکهلم

آتش زدن عکس خامنه ای و خمینی استکهلم توسط مخالفین جمهوری اسلامی جمعه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

آرین میرذوالفقاری : مراسم باشکوه روز جهانی کارگر ، یک مای ، سوئد 2013

مصاحبه آرین میر ذو لفقاری با مردم تی وی

تظاهرات جهانی جهت آزادی زندانیان سیاسی 5 نوامبر 2011

به فیس بوک من خوش امدید

لطفا از فیس بوک من دیدن فرمائید

صفحه تویتر من

ما را در تویتر دنبال کنید

یوتیوب من دیدن فرمائید

اخرین خبرهای ایران

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: